AGUIRRE URIBE, MARÍA JESÚS

8. legegintzaldia (2007-2011)

Osoko bilkura

Kargua: 2. lehendakariordea

Aldia: 2007/06/20 - 2011/03/29

Mahaia

Kargua: 2. lehendakariordea

Aldia: 2007/06/20 - 2011/06/20

Bozeramaileen Batzarra

Kargua: 2. lehendakariordea

Aldia: 2007/06/29 - 2011/03/29

Araudi eta Barne Gobernurako batzordea (Batzorde Iraunkorra)

Kargua: 2. lehendakariordea

Aldia: 2007/07/23 - 2011/06/15

Gizarte Ongizatearen Batzordea

Kargua: Bokala

Aldia: 2007/09/24 - 2011/03/29

Bateraezintasun Batzordea

Kargua: Bokala

Aldia: 2007/09/24 - 2007/10/08

Gazteria eta Gizarte Sustapenerako Batzordea

Kargua: Bokala

Aldia: 2007/09/24 - 2007/10/08

Foru Araubideko Batzordea

Kargua: Bokala

Aldia: 2007/10/08 - 2011/03/29

Batzarkide taldea: EAJ-PNV

Kargua: 2. Presidenteordea

Hautesbarrutia: Vitoria-Gasteiz

Kargua hartzea: 2007/06/20

Osoko bilkura

Kargua: 2. Presidenteordea

Aldia: 2003/06/13 - 2007/04/03

Mahaia

Kargua: 2. Presidenteordea

Aldia: 2003/06/13 - 2007/06/20

Bozeramaileen Batzarra

Kargua: 2. Presidenteordea

Aldia: 2003/06/25 - 2007/04/03

Araudi eta Barne Gobernurako batzordea (Batzorde Iraunkorra)

Kargua: 2. Presidenteordea

Aldia: 2003/07/16 - 2007/06/20

Gizarte Ongizatearen Batzordea

Kargua: Bokala

Aldia: 2003/09/19 - 2007/04/03

Gizarte-politika berriak aztertzeko txostena

Kargua: Bokala

Aldia: 2005/05/05 - 2007/04/03

Autismoa duten pertsonentzako eguneko jardueren zentro bat sortzeko batzorde txostengilea

Kargua: Bokala

Aldia: 2005/03/04 - 2005/06/14

Batzarkide taldea: EAJ-PNV

Kargua: 2. Presidenteordea

Hautesbarrutia: Vitoria-Gasteiz

Kargua hartzea: 2003/06/13

Osoko bilkura

Kargua: Batzarkidea

Aldia: 1999/07/06 - 2003/04/01

Gizarte Ongizatearen Batzordea

Kargua: Bokala

Aldia: 1999/09/15 -2003/04/01

Ogasun, Finantza eta Aurrekontu Batzordea

Kargua: Bokala

Aldia: 1999/09/15 - 2000/11/29

Batzarkide taldea: EUSKO JELTZALEAK - EUSKO ABERTZALEAK

Kargua:

Hautesbarrutia: Vitoria-Gasteiz

Kargua hartzea: 1999/07/06

Osoko bilkura

Kargua: Batzarkidea

Aldia: 1979/05/07 - 1983/05/24

Laguntza eta Gizarte Ongizateko Batzordea

Kargua: Bokala

Aldia: 1980/04/01 - 1983/05/24

Batzarkide taldea: EUSKO NAZIONALISTA

Kargua:

Hautesbarrutia:

Kargua hartzea: 1979/05/07

Mahaia Batzar Nagusien organo gidaria da. Batzar Nagusietako lehendakariak zuzentzen du Mahaia eta Batzarren taldeko ordezkaritza du parte hartzen dituen ekitaldietan (41.1 artikulua). 

Lehendakariak, bi lehendakariordek (1. eta 2.) eta bi idazkarik osatzen dute. Mahaiak -lehendakaritzak proposatuta- izendatutako legelari baten laguntza izango dute. 

 

Funtzioak (44.1. artikulua):

Administrazio eta antolakuntzako funtzioak, eta baita langileen burutza funtzioak ere. Ganberako aurrekontuen proiektua egitea, bai eta horien behin behineko aldaketak, aurrekontu horren exekuzioa zuzendu eta kontrolatzea, betetzearen justifikazioa, gastua ordenatzea eta batzarkide-taldeei exekuzio-mailaren berri ematea. 

Batzar Nagusietara zuzendutako agiriak kalifikatuko ditu, eta izapidetzeko onartzen dituen edo ez eta nola izapidetuko dituzten erabakiko du. 

Batzarren jarduera sustatuko du eta Osoko Bilkuren zein batzordeen lan-egutegiak finkatuko ditu. Organoen lanak koordinatzeaz gain, osoko bilkuraren eta batzordeen egutegia ezarriko du. 

Erabakiak berriz kontsideratzea: Bozeramaileen Batzarrari entzun ondoren, kalifikatzeko erabakiei eta agirien tramitazioari buruz berriz aztertzeko egiten diren eskaerak ebatziko ditu (44.2 artikulua). 

Horrez gain, izaera osagarriz, Araudiak ematen dion beste eta ezein organo espezifikori esleitu ez zaion beste edozein funtzio betetzen du.